آیین بزرگداشت فقیه الاقتصاد استاد سید عباس موسویان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی آیین بزرگداشت فقیه الاقتصاد سید عباس موسویان به مناسبت نخستین سالگرد ارتحال استاد، چهارشنبه 21 مهرماه 1400 در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم و با تجلیل از خانواده مرحوم موسویان برگزار شد.

در این برنامه آیت الله حسینی بوشهری رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه، آیت الله علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی دانشیار گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکده نظام‌های اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن‌آقا نظری رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت(ع) و دکتر محمد محمدرضایی رئیس بنیاد ملی نخبگان استان قم سخنرانی کردند.

در این آیین کلیپی از سخنان حجت الاسلام والمسلمین مرحوم سید عباس موسویان پخش و کتاب مجموعه مقالات همایش حاوی ۱۶ مقاله با موضوع‌های فقه و اقتصاد رونمایی شد.

در پایان این مراسم از خانواده مرحوم موسویان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد. در متن تقدیرنامه مجمع عالی علوم انسانی اسلامی آمده است:

خانواده محترم استاد سید عباس موسویان

یک سال از هجرت باورنکردنی و جبران‌ناپذیر استاد گذشت. سال‌ها تلاش او برای تربیت دانشجویان و طلاب و نیز نظریه‌پردازی و تألیف مقالات و کتاب‌های ممتاز علمی متعدد در قلمرو فقه اقتصادی و مالی، بانکداری و نظام اقتصادی اسلام، وی را برگزیده‌ی اولین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در سال 1392 کرد. فقدان او که صاحب نظری مسلم در اقتصاد اسلامی بود، برای دلبستگان این مسیر و مقصد نورانی جبران‌ناپذیر بود. قطعا چهره همیشه خندان و شخصیت جذاب و مهربان در کنار مجاهدت همیشگی برای آرمان‌های اسلام و انقلاب و نظام مقدس اسلامی در مجموعه خانواده و خطه آذربایجان عزیز، او را به شخصیتی ماندگار و اثرگذار تبدیل کرده است. جامعه علمی فعال در قلمرو آموزش و پژوهش علوم انسانی اسلامی وظیفه خود می‌داند ضمن تسلیت مجدد، از خانواده آن استاد بزرگ که در تحقق همه‌ی توفیقات استاد همراه و مددکار بوده تقدیر نماید.

مجمع عالی علوم انسانی اسلامی

سید عباس موسویان از متخصصان فقه اقتصادی و از اندیشمندان و صاحب‌نظران بانکداری بدون ربا و بانک‌داری اسلامی و عضو شورای علمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی بود که مردادماه سال ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code