بایدها و نبایدهای تحقق عدالت جنسیتی در جامعه

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین بستان در نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با عنوان «عدالت اجتماعی؛ از نظریه تا عمل» که 23 تیرماه 1400 به همت مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، با طرح موضوع عدالت جنسیتی، با تاکید بر جایگاه مهم عدالت در جامعه اظهار کرد: سوالات مختلفی در جامعه در زمینه عدالت جنسیتی وجود دارد اما در این زمینه حوزه‌ها و بخش‌های مختلفی مد نظر است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به شاخص‌های مختلفی که در زمینه عدالت جنسیتی مطرح می‌شود خاطرنشان کرد: بررسی‌های مختلفی صورت گرفته تا بتوان از درگاه شرع و قوانین دینی یا عقل و احکام و بررسی‌های عقلی به حقوق جنسیتی و عدالت در این حوزه دست پیدا کرد اما هیچ یک به تنهایی نتوانسته در جایگاه خود آن‌طور که باید پاسخ کاملی به این مساله بدهد.

دانشیار جامعه‌شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید بر اختلافی که بین ریشه‌های فطری و تبیینی عدالت در جامعه وجود دارد تصریح کرد: الگوی نهایی که برای تشخیص عدالت و مصادیق آن مشخص می‌شود الگویی است که دخالت عقل و شرع را توامان می‌پذیرد.

وی بیان کرد: اگر ما بخواهیم قانون‌گذاری کنیم به نحوی که خلاف فطرت زن و مرد باشد، به خودی خود جایگاهش را از دست می‌دهد و به همین منظور عدالت جنسیتی با تکیه همزمان بر عقل و شرع می‌تواند محقق شود. اگر شرع گفته که برخی حقوق با مرد است همین مبنایی است که با عقل شاید به آن نتوان رسید.

بستان خاطرنشان کرد: اگرچه در برخی موارد تفاوت‌هایی در حقوق زن و مرد وجود دارد اما بعضا مواردی داریم که براساس مساوات با این حقوق برخورد شده است. در حوزه عدالت جنسیتی با توجه به کیفی بودن شرایط امکان تعریف شاخص وجود ندارد و باید به مسائل کیفی، سلبی و کمی نگاه شود.

وی با تاکید بر تفاوت‌های روانشناختی و جسمی زن و مرد گفت: همین تفاوت‌ها بسترساز برخی تفاوت‌های شرعی و قانونی هم می‌تواند باشد. البته شرایط زمانه نیز در تعیین حدود و حقوق نیز موثر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *