برخورد با فساد ریز و درشت ندارد/ طهارت اقتصادی لازمه کار همه مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی است

حجت‌الاسلام شریفی در همایش ملی فساد اقتصادی و اداری از پیشگیری تا مقابله:

برخورد با فساد ریز و درشت ندارد/ طهارت اقتصادی لازمه کار همه مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی است

دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی گفت: در برخورد با فساد باید همه موضوعات ریز و درشت را مدنظر قراردهیم و تنها به فسادهای دانه درشت نپردازیم.
به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، حجت الاسلام احمدحسین شریفی دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در همایش ملی فساد اقتصادی و اداری از پیشگیری تا مقابله با بیان اینکه سودگرایی و لذت گرایی به عنوان دو بنیان فکری از مهم‌ترین صاعقه‌های بشریت هستند و نظریه‌ پردازان بسیاری در این حیطه به اظهارنظر پرداختند اظهار کرد: فرض اساسی علم اقتصاد مدرن بر این اساس است که بشریت بر اساس این دو بنیان حرکت و مشی خود را تعیین می‌کنند و این شامل همه گروه‌های سنی حتی کودکان هم می شود.
وی افزود: براساس علم اقتصاد مدرن انسان به دنبال سود است اما سود از نظر نظام اسلامی با رویکرد غربی‌ها متفاوت و از نظر ما خلاف نظام ارزشی اسلام است.
دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی تصریح کرد: در تبیین چرایی فسادها و تخلفات اولا باید روحیه زیاده خواهی انسان‌ها را مدنظر قرار داد و ثانیا باید این روحیه را در تضاد عدالت‌خواهی دانست و ثالثا باید گفت که با نصحیت و پند این مشی اصلاح نخواهد شد.
شریفی با بیان اینکه در مبارزه با فساد باید به زمینه‌ها و ساختارهای ایجاد فساد نیز توجه داشت خاطرنشان کرد: اگر تاریخ حکومت‌ها را نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که همه حکومت‌ها برای مقابله با سودجویی انسان‌ها برنامه داشتند که نمونه آن را در شیوه پیامبر اسلام به روشنی دیده‌ایم به گونه ای که پیامبر در مقابله با بی‌قانونی‌ها به شدت برخورد می‌کردند و در این راستا رویکرد قاطعانه‌ای داشتند.
وی با بیان اینکه جلوگیری حکومت‌ها از شیوع فساد سبب می‌شود تا مافیا و فسادی شکل نگیرد تاکید کرد: از اصول قطعی در مبارزه با فساد استفاده از شیوه تنبیه منفی است که باید در دستور کار مقابله با فساد قرار گیرد.
دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه هفت راه از سوی مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد در برنامه گام هفتم برای مقابله با فساد تبین شده است گفت: در مقابله با فساد باید کنترل و نظارت همیشگی وجود داشته باشد و به تعبیر رهبری برای مقابله با رشد فساد باید دستگاهی کارآمد برای مقابله با آن در قوای سه‌گانه و نهادهای اجرای وجود داشته باشد و افرادی کارآمد باید در این حیطه حضور داشته باشند.
حسینی با بیان اینکه به تعبیر رهبری برخورد با فساد باید با تبیین همراه باشد اظهار کرد: نباید دیگران در جامعه احساس کنند مفسدان آزادی عمل دارند و هر اقدامی دوست دارند انجام می‌دهند چرا که این رویکرد سبب عدم اعتماد مردم می شود.
وی افزود:طولانی کردن رسیدگی به پرونده‌ها اثر اجتماعی فساد را از بین می‌برد و از این رو باید برخورد قاطعانه و توام با سرعت‌ عمل در پرونده‌های فساد صورت گیرد تا آثار برخورد با آن را به سرعت در جامعه ببینیم.
دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه رهبری تاکید دارند دستگاه‌ها و نهادهای نظارتی باید برای مقابله با نطفه فساد برخورد جدی را در دستور کار قرار دهند تصریح کرد: ما باید با تمام فسادها اعم از کوچک و بزرگ برخورد کنیم و در این راستا هیچ‌گونه تفکیکی قائل نشویم. جامعه نباید به دلیل شیوع و انتشار اخبار مربوط به فسادهای بزرگ و اختلاس‌های کلان، نسبت به فسادهای ریز و کوچک بی‌تفاوت باشد. این بی‌تفاوتی برای سلامت جامعه خطرناک‌ است. بلکه همه باید بدانند که فساد فساد است و جرم جرم و به همان میزان که باید نسبت به فسادهای بزرگ حساسیت داشته باشیم نسبت به فسادهای کوچک هم باید حساس باشیم. عدم حساسیت نسبت به جرم‌ها و فسادهای کوچک این پیام بسیار خطرناک و مهلک را به جامعه می‌دهد که «در اینجا ارتکاب جرم آزاد است»!
حسینی با اشاره به تئوری پنجره شکسته خاطرنشان کرد: مبارزه با جرم‌های ریز با فسادهای درشت فرقی ندارد و اینکه ما فقط به دنبال مقابله با دانه درشت‌ها باشیم، قطعا قابل قبول نیست و ما باید به همه ابعاد فساد توجه کنیم.
وی تاکید کرد: نکته مهم این است که اگر همه مولفه‌های مقابله با فساد هم مهیا باشد اما عامل، نهادها و افراد اجرایی این حوزه پاک دست نباشند، بدون شک نتیجه مدنظر حاصل نمی‌شود همانطور که رهبر انقلاب در این حیطه فرموند طهارت اقتصادی لازمه کار همه مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی است.
دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در پایان گفت: امیدوارم در طراحی برنامه ها و انتخاب عاملان مقابله با فساد بتوانیم به بهترین شکل ممکن وارد عمل شویم و در این حیطه اقدامات مقتضی لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *