تقدیر از پنج شخصیت برجسته فارابی شناس در کنگره جهانی فارابی

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی به نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در اختتامیه کنگره جهانی فارابی و فرهنگ و تمدن اسلامی که از ۱۰ تا ۱۲ اسفند در موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، از سوی وزیر محترم علوم و رئیس کنگره، از پنج شخصیت برجسته فارابی شناس تقدیر به عمل آمد. استاد دکتر داوری اردکانی، استاد عبدالله انوار، استاد حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا، پروفسور ترِنس کِلِوِن و مرحوم استاد دکتر علیرضا صدرا.

شایان ذکر است، کنگره جهانی فارابی و فرهنگ و تمدن اسلامی در ۱۰ اسفند با پیام حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی و دکتر زلفی‌گل، وزیر علوم افتتاح شد.

در این کنگره اساتیدی همچون استاد داوری اردکانی، استاد ابراهیمی دینانی، استاد اعوانی، استاد عبدالله انوار، استاد ضیا موحد، استاد پارسانیا، و اساتیدی از سایر کشورها ازجمله چارلز باترورث، ترنس کلون، مقداد عرفه منسیه،  نورفر ترجان، الکساندر اروین، زاکیبک آ لتائف و سخنرانی کردند.

آشنایی با سوابق علمی پنج شخصیت فارابی شناس

درباره استاد محسن مهاجرنیا

استاد دکتر محسن مهاجرنیا در سال ۱۳۴۳ در شهرستان اندیمشک متولد شد. وی در سال ۱۳۵۹ وارد حوزه علمیه شد و تا سال ۱۳۶۷ دروس عالی حوزه را گذراند. وی در سال ۱۳۷۹ از پاین نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان “دولت در اندیشه سیاسی فارابی” دفاع کرد. وی تحصیلات دوره دکتری خود را در گرایش اندیشه سیاسی رشته علوم سیاسی در دانشگاه باقرالعلوم(ع) از سال ۱۳۸۱ آغاز کرد و پس از انتها به عضویت هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درآمد. “اندیشه سیاسی متفکران مسلمان”، “اندیشه سیاسی فارابی” و “دولت در اندیشه سیاسی فارابی” برخی از کتاب‌های ایشان است. وی همچنین دارای ده‌ها مقاله علمی و مقاله ارائه شده در همایش‌های معتبر ملی و بین‌المللی در حوزه فارابی‌شناسی است.

درباره استاد رضا داوری اردکانی

استاد دکتر رضا داوری اردکانی متولد خرداد ۱۳۱۲ در اردکان، فیلسوف نام‌آشنای ایرانی است. وی استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه تهران است و اینک ریاست فرهنگستان علوم ایران را برعهده دارد. انتشار بیش از ۷۰ کتاب و صدها مقاله و سخنرانی در ابواب مختلف فلسفه خصوصا مدرنیته فلسفی، تاریخ فلسفه، فرهنگ و فارابی، نام وی را به‌عنوان یکی از فیلسوفان صاحب‌نظر ایرانی در سطح جهانی ثبت کرده است. وی چهره ماندگار جمهوری اسلامی و شخصیت برتر جشنواره بین المللی فارابی است.دکتر داوری تا کنون آثار متعددی را در خصوص اندیشه‌های فارابی منتشر کرده است. “فارابی مؤسس فلسفه اسلامی” و “فارابی فیلسوف فرهنگ” دو کتاب مشهور و شناخته شده وی است. علاوه‌بر این وی در همایش‌ها و مجموعه مقالات متعدد تحلیل‌های دیگر خود درباب فارابی را منتشر کرده است.

درباره استاد عبدالله انوار

استاد سید عبدالله انوار متولد ۱۳۰۳ تهران از دانشمندان و مترجمان نامی ایران و از پیشکسوتان نسخه‌شناسی کشور است. وی ریاضی‌دان، منطق‌دان، موسیقی‌دان، مورخ، فلسفه‌پژوه، تهران‌شناس، نسخه‌پژوه، ادیب و فهرست‌نویس کتب کهن تاریخی است که تا کنون صدها کتاب و مطلب علمی منتشر کرده است. ترجمه و شرح ۲۲ جلد شفای ابن سینا، ترجمه و شرح اشارات خواجه نصیر، تعلیقه بر دانشنامه علایی ابن سینا، ترجمه مقاصد الفلاسفه غزالی، ترجمه و شرح تلویحات شیخ اشراق، ترجمه و شرح منطق الملخص امام فخر رازی، و تصحیح جهانگشای جوینی برخی از آثار علمی او است.استاد انوار شخصیت علمی برتر به انتخاب جشنواره بین‌المللی فارابی است. تصحیح و شرح اثر سترگ فارابی با عنوان “موسیقی کبیر” و معرفی هندسه و ریاضیات مندج در این کتاب و شرح نغمه و ابزارهای موسیقیایی آن یکی از میراث‌های ماندگار او است که به زودی به همت انتشارات مولی منتشر خواهد شد.

درباره مرحوم استاد علیرضا صدرا

مرحوم دکتر علیرضا صدرا متولد ۱۳۳۷ در شهر دزفول، تحصیلات خود در رشته علوم سیاسی را در دانشگاه علامه طباطبایی(۱۳۶۱) آغاز کرد. وی سپس کارشناسی ارشد(۱۳۶۸) و دکتری (۱۳۷۸) خود را در همان رشته از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرد. “حکمت سیاسی اسلامی” و “الگوی سیاسی حکمت متعالیه” محوری‌ترین بخش اندیشه‌های او است.تألیف ۱۳ کتاب و انتشار ده‌ها مقاله علمی و بین‌المللی و شرکت در همایش‌های ملی و بین‌المللی متعدد گویای حیات علمی بارز او است. وی همچنین در مراکز علمی و اجرایی متعددی همچون عضویت هیئت علمی در گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران، شورای راهبری پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های متعدد، شورای تحول علوم انسانی، مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مردم دزفول در مجلس چهارم شورای اسلامی، مدیر مسئولی و سردبیری مجلات متعدد و غیره فعالیت داشته است.ایشان برنده جایزه جشنواره بین‌المللی دانشگاه تهران برای انجام پژوهشی با عنوان “علم مدنی فارابی” در سال ۱۳۹۲ بوده است. عضویت در کمیته علمی کنگره جهانی فارابی و فرهنگ و تمدن اسلامی و همچنین عضویت در کارگروه علمی مشترک ایران و قزاقستان در فارابی‌شناسی آخرین فعالیت علمی این استاد فقید در حوزه فارابی‌پژوهی است.
دبیرخانه کنگره جهانی فارابی و فرهنگ و تمدن اسلامی یاد این استاد فقید را گرامی می‌دارد.

درباره استاد ترنس جی کلون
پروفسور ترنس جی کلون، استاد تمام دانشگاه سنترال کالج آیوا در آمریکا است. ایشان با آنکه در استخدام دانشگاه آیوا هستند به صورت استاد میهمان در دانشگاه اردن نیز تدریس می کنند. او مقالات و نقد کتابهای متعددی در زمینه روابط اسلام و مسیحیت، فلسفه سیاسی یونان و اسلام و نیز دیگر حوزه های فلسفه و مطالعات اسلامی منتشر کرده است. او یکی از برجسته ترین فارابی شناسان حال حاضر دنیاست که بیش از چهل مقاله درباره آثار و فلسفه فارابی منتشر کرده است. وی همچنین یکی از شاگردان نزدیک به محسن مهدی، متفکر و فارابی شناس معروف، نیز هست. کلون در دانشگاه های هاروارد و قاهره نیز تحصیل و تدریس کرده است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *