تنوع دیدگاه‌ در تولید علوم انسانی اسلامی دور از انتظار نیست

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، رئیس کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی بیان کرد: وجود تنوع دیدگاه ها در بحث تحول در علوم انسانی اسلامی دور از انتظار نیست بنابراین برای رسیدن به تفاهم بیشتر در بین نظریه پردازان و نخبگان، تنوع دیدگاه ها کاهش پیدا نمی کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پیروزمند عضو هیئت علمى دانشگاه عالی دفاع ملی، موضوع تحول در علوم انسانی اسلامی را مساله نوپدیدی عنوان کرد و گفت: این بحث از سابقه زیادی برخوردار نیست و پس از انقلاب اسلامی و در امتداد حکمرانی اسلامی به آن توجه شده است. بنابراین پرداخت جدی به موضوع تحول در علوم انسانی اسلامی قدمت طولانی ندارد ضمن اینکه به علت گستردگی و تنوع و تاثیر این بحث، نرسیدن اندیشمندان به وحدت نظری، طبیعی است.

وی رسیدن به وحدت نظری و راهبردی در زمینه ضرورت شکل گیری علوم انسانی اسلامی در فضای نخبگانی را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: وجود تنوع دیدگاه ها در بحث تحول در علوم انسانی اسلامی دور از انتظار نیست بنابراین برای رسیدن به تفاهم بیشتر در بین نظریه پردازان و نخبگان، تنوع دیدگاه ها کاهش پیدا نمی کند، اما علی رغم وجود این موضوع آنچه که جای آن خالی است و می تواند جلوی ضرر تنوع دیدگاه ها را به مدیریت کشور بگیرد، قوه عاقله ای است که مدیریرت راهبردی تحول در علوم انسانی اسلامی را داشته باشد و به عنوان عقل منفصل زمینه رقابت بین دیدگاه های متفاوت را فراهم نماید تا به این واسطه بهترین گفتمان، شیوه و نقشه راه در مسیر تحول در علوم انسانی شکل بگیرد و آنچه که در صحنه مدیریت راهبردی کشور ایجاد می شود دچار اعواج و ابهام نگردد.

پیروزمند عدم شکل گیری گفت و گوهای مستمر علمی در مراکز دانشگاهی و رسانه ها را یکی از نقاط ضعف در کشور عنوان کرد و افزود: تعامل و بیان نظرات باید شکل بگیرند و یکی از راه های بیان این نظرات برگزاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی است که بستر بیان اندیشه های مختلف را فراهم کرده و در قالب نشست ها و برگزاری مجامع بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.

وی به موانع شکل گیری تعامل میان نخبگان اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت و گستردگی موضوع تحول در علوم انسانی اسلامی، گفت و گوهای مستمر و قاعده مند ضروری است اما از مهمترین موانع در این زمینه نداشتن فرهنگ گفت و گو و نقدپذیری است. متاسفانه نظریه پردازان در مجامع علمی کشور بیشتر علاقمند هستند حرف خود را یک طرفه بیان کنند و بقیه فقط شنونده باشند و یا سخنان آنها را بپذیرند.

عضو هیئت علمى دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: یکی دیگر از موانع عدم شکل گیری گفت و گوهای مداوم شکل گیری تفکرات و جریان های مختلفی بود که بعد از انقلاب شکل گرفت. اگرچه ایجاد این جریان ها از دستاوردهای انقلاب اسلامی است اما چون صاحبان جریان تشکل هایی را برای خود فراهم کردند و در استمرار بخشیدن به تفکرشان خود را وابسته به دیگران نمی بینند، بدون مواجهه با سایر تفکرات حرکت خود را ادامه می دهند و رقبای شان را جدی نمی گیرند.

مسئول مرکز تحقیقات بنیادین در فرهنگستان علوم اسلامی بیان کرد: اگر افراد صاحب جریانات فکری انگیزه مواجهه با سایر جریانات را ندارند، باید از نیروهای نسل دوم و سوم تشکل ها که نیروهای جوانی هستند، استفاده شود.

پیروزمند نقش اصحاب رسانه را در ایجاد تعامل میان نخبگان مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از راهکارهای شکل گیری گفت و گوهای مداوم به نقش اصحاب رسانه بازمی گردد که باید ابتکار به خرج دهند و موافقان و مخالفان را در کنار یکدیگر قرار دهند تا بستر بیان نظرات فراهم شود.

پیروزمند با اشاره به نقش کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در پیشبرد اهداف تحول در علوم انسانی گفت: یکی از محاسن مهم این کنگره برافراشته نگه داشتن پرچم تحول در علوم انسانی طی سال‌های گذشته و پایداری در این زمینه است. برگزاری کنگره  فرصتی را پدید آورده تا نخبگان و اهالی اندیشه تفکرات خود را عرضه کنند و بیش از این هم نمی توان توقعی داشت.

وی اظهار کرد: کنگره علوم انسانی اسلامی آینه تمام نمای دستاوردهای علوم انسانی نیست اما همین که بستری برای طرح آخرین دستاوردها در حوزه علوم انسانی و اسلامی در اختیار داده شده، باعث امیدواری جبهه انقلاب است. ضمن اینکه پاسخ‌های علمی و عملی به جامعه روشنفکری خواهد بود که با نگاه انتقادی پرسش هایی را مبنی بر اینکه تحول در علوم انسانی نتوانسته دستاوردی برای خود ایجاد کند، مطرح می نمایند.

یادآور می‌شود هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و ششمین دوره اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی 22 آبان ماه سالجاری درفرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *