جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی، بستری برای معرفی بزرگان علم/ رشاد و میرمعزی برندگان چهارمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی

به گزارش دبیرخانه مجمع عالی علوم انسانی اسلامی ، جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی با کمک به رشد نظریه پردازی و نوآوری علمی در عرصه علوم انسانی اسلامی، قله‌های علمی در هر رشته را معرفی می‌کند؛ اقدامی که امکان بهره گیری از دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام را فراهم می ‌کند.

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی از دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی آغاز به کار کرد و به نوآوران و نظریه پردازان حوزه علوم انسانی اهدا شد. این جایزه بستر مساعدی را برای ترغیب پژوهشگران به کار مضاعف و درجه یک علمی فراهم می ‌سازد و با کمک به رشد نظریه پردازی و نوآوری علمی در عرصه علوم انسانی اسلامی، قله‌های علمی در هر رشته را معرفی می‌کند؛ اقدامی که امکان بهره گیری از دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام را فراهم می ‌کند و آنها را بیشتر به جامعه علمی معرفی می کند.

برگزاری جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی باعث توجه جامعه به برجستگان علوم مختلف می شود تا از این طریق از آثار آنها در دانشگاه‌ها و مراکز دیگر علمی استفاده مطلوب صورت بگیرد و انگشت اشاره ای به سوی دستاوردهای علمی موفق و موثر آنها گرفته شود تا مراجعه کنندگان به مراکز علمی برای کسب اطلاعات بیشتر از آثار این شخصیت های برجسته علمی بهره کافی را ببرند.

جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی بیش از آنکه ارزش مادی خود را به رخ بکشد، به دنبال معرفی اعتبار و وجاهت علمی خویش در مجامع علمی دنیای اسلام است. تعیین شاخص های دقیق برای ارزیابی آثار علمی در هر رشته با همراهی صاحب نظران مطرح حوزه و دانشگاه، این جایزه را از جوایز علمی موجود در عرصه علوم انسانی متمایز ساخته است. در همین ارتباط در بیانیه چهارمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی نیز آمده است:

«کمیته اعطای چهارمین جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی مفتخر است تا اعلام نماید، به لطف الهی طی سال های اخیر، شاهد شکوفایی بیش از پیش فعالیت های علمی در عرصه علوم انسانیِ اسلامی و شکل گیری تدریجی فرصت های مساعدتر برای ارائه نظریات و نوآوری های علمی در این ساحت می باشیم. آنچه موجب مزید خوشنودی است، ثمر بخشی کوشش های اساتید بزرگ و پیش کسوت طی چند دهه گذشته و ظهور طیف تازه ای از محققان جوان، نخبه و پرانگیزه است که به همت آنان مسیرهای تازه ای برای گسترش نوآوری های علمی در حال شکل گیری است.

مسلّماً در حال حاضر، مهم ترین اولویت در عرصه علوم انسانیِ اسلامی، سرمایه گذاری های هوشمند توأم با بلند نظری، احیاء ظرفیت ها و نیز دامن زدن به خلاقیت های علمی خصوصاً ناظر به مسائل و نیازهای کاربردی است. از طرف دیگر، نباید از نظر دور داشت که گسترش نوآوری در علوم انسانیِ اسلامی بدون باز شدن میدان های عمل به روی اساتید و محققان این عرصه و پذیرش اصل آزمون و خطا در فرایند کاربردی سازی میسر نیست و مادام که دستگاه های مدیریتی، یا خود را بی نیاز از دانش، و یا وابسته و متکی به نظریات غربی و سکولار می دانند، نمی توان انتظار داشت که فرصت های قابل توجهی برای بسط گسترۀ اثربخشیِ عملی علوم انسانیِ اسلامی فراهم گردد.  »

کمیته اعطای جایزه به انتخاب افرادی اهتمام دارد که فراتر از ارائه یک یا چند نظریه ممتاز، صاحب تلاش ‌های متنوعی باشند که به پیشرفت علوم انسانی اسلامی و افزایش دارایی ‌های علمی آن در رشته ‌های کلیدی کمک نموده و جامعه علمی بتواند با اتکاء به ظرفیت‌ های آنان، به راه خود بهتر از گذشته ادامه دهد. بر این اساس چهارمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی دو تن از اساتید برجسته حوزه علوم انسانی اسلامی را شایسته دریافت این جایزه دانسته است:

آیت الله علی اکبر رشاد، رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مدرس سطوح عالی فقه و اصول، فلسفه و عرفان و فلسفه دین، کلام، منطق فهم دین، تفسیر و علوم قرآنی در دانشگاه. وی علاوه بر خدمات بزرگ و منحصربفرد در عرصه‌های علمی و تحقیقی شامل نهادسازی، هدایت و تربیت ده ها محقق زبده و همچنین زمینه سازی برای شکل گیری صدها اثر علمی چه در ساحت علوم اسلامی و چه در ساحت علوم انسانی اسلامی، به طور خاص موفق شده ضمن ارائه دیدگاه های پیش رو و راهگشا در خصوص ماهیت، اصول، ساختار و قواعد علوم انسانی اسلامی، کمک قابل توجهی به پیشرفت این علوم نماید.

آیت الله رشاد اهتمام خاصی به نوآوری ونظریه‌پردازی در راستای تحول معرفت دینی و توسعه‌ علوم اسلامی دارد، به همین جهت ضمن تاسیس و سرپرستی مؤسسات علمی مختلف و ترغیب فضلا و محققان به این امر، در زمینه‌های گوناگون به ویژه در باب مبانی (فلسفه‌های مضاف) و روش‌شناسی(منطق علمی) معرفت دینی بویژه علوم انسانی اسلامی به تحقیقات نوآورانه‌ گسترده‌ و ارائه‌ نظرات و نظریه‌های جدید متعددی موفق گشته است.

وی بالغ بر پنجاه جلد کتاب و بیش از یکصد عنوان مقاله در فلسفه، عرفان، کلام و دین‌پژوهی، فقه، اصول و فلسفه اصول، علم دینی، علوم انسانی، مباحث اجتماعی، اندیشه‌ سیاسی، هنر، ادبیات و شعر، تألیف یا سرپرستی نموده و منتشر کرده است.

آیت الله رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران است و عضو شورای عالی الگوی اسلامی ـ ایرانیِ پیشرفت و مؤسس انجمن جهانی فلسفهٔ دین اسلامی و عضو مؤسس انجمن علمی اصول فقه حوزه است.

بخشی از کتب منتشر شده آیت الله رشاد به این شرح هستند:

دمکراسی قدسی

حریت و مدارات (اندیشه سیاسی)

دین‌پژوهی معاصر (ارزیابی گفتمان‌های دینی سه‌گانه ایران)

سنن حاکم بر تاریخ از منظر قرآن

ساقه‌های سبز قنوت (شعر نماز و نیایش)

مباحثه با جان هیک

خشونت و مدارا

دین‌پژوهی معاصر (ارزیابی گفتمان‌های دینی سه‌گانه ایران)

سنن حاکم بر تاریخ از منظر قرآن

منطق فهم دین: دیباچه‌واره‌ای بر روش‌شناسی اکتشاف گزاره‌ها و آموزه‌های دینی

تعدادی از مقاله های منتشر شده شامل:

آزادی اهانت!؛ زمانه؛ شماره‌های ۴۱و۴۲

آزادی؛ فصلنامه الهیات / دانشگاه آزاد؛ شماره یک زمستان۸۲

اجتهادگرائی و قرائت پذیرانگاری دین؛ بینش سبز؛ شماره ۶ و۷ اردیبهشت و خرداد ۸۰

اجتهادگرایی و قرائت‌پذیرانگاری؛ قبسات؛ ش ۴۹ پاییز ۸۷

احیای دین و اصلاح دینداری؛ قبسات؛ شماره ۲۲ زمستان ۸۰

اهداف و قواعد گفتگوی دینی و تمدنی؛ ماهنامهٔ ارتباط فرهنگی؛ مهر ۸۵

بررسی انتقادی مبادی‌پژوهی اصولیون؛ کتاب نقد؛ (در دست چاپ)

پلورالیزم دین و چالش معیار؛ مجله الوحده؛ ش ۲۷۳ شعبان ۱۴۲۵ ق. ۲۲/۹/۸۱

تأثیر تصویر اسلامی انسان بر سامانه حیات سیاسی؛ نشریه گفتگو: الهدی؛ سال ۸۰

حجب‌النور؛ کتاب نقد؛ ش ۳۵

دانشنامه امام علی و آرمانها؛ قبسات؛ شماره ۱۹ بهار ۸۰

درآمدی تأسیسی بر فلسفهٔ اصول فقه؛ فصلنامه ذهن؛ ش ۴۳ پاییز ۱۳۸۹

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین میرمعزی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در رشته اقتصاد اسلامی. وی دارای سابقه تدریس مبانی فقهی اقتصاد اسلامی، قواعد فقهی باب معاملات، نظام‌های اقتصادی، مکاسب، اصول فقه و لمعه است. حجت الاسلام والمسلمین میرمعزی ضمن نقش آفرینی مؤثر در جهت بسط و تقویت دانش اقتصاد اسلامی در ایران، موفق شده نظریات ارزشمندی را در جهت استحکام بخشی به مبانی دانش اقتصاد اسلامی و نیز تکمیل و تعمیق نظام اقتصادی اسلام ارائه نماید.

بخشی از کتب حجت الاسلام والمسلمین میرمعزی شامل:

نظام اقتصادی اسلام ـ مبانی فلسفی

نظام اقتصادی اسلام ـ مبانی مکتبی

نظام اقتصادی اسلام ـ انگیزه‌ها و اهداف

نظام اقتصادی اسلام ـ ساختار کلان

ربا و مسائل عصر حاضر (کار گروهی)

پول و نظام‌های پولی (کار گروهی)

اسلام و چالش‌های اقتصادی (کار گروهی)

اقتصاد کلان با رویکرد اسلامی

فلسفه علم اقتصاد

بيع الخيار از ديدگاه فقه و کاربرد آن در اقتصاد

 

بخشی از مقاله های منتشر شده از حجت الاسلام میرمعزی شامل:

ولایت مطلقه نظام سازی اجتهادی تألیف کتاب نقد ۱۳۷۷ شماره ۸

نقدی بر اهداف نظام سرمایه‌داری تألیف کتاب نقد ۱۳۷۸ شماره ۱۱

توزیع درآمد و ثروت از دیدگاه امام خمینی (ره) تألیف کتاب راه انقلاب

ترسیم نظام اقتصادی اسلام بر اساس مکتب اقتصادی تألیف مجله نامه مفید ۱۳۷۷ شماره ۱۴

تأثیر ساختار نظام اقتصادی در معاملات کلان تألیف اولین همایش دوسالانه اقتصاد اسلامی ۱۳۸۴

روش کشف نظام اقتصاد اسلامی تألیف قبسات ۱۳۸۳ شماره ۳۴ علمی ترویجی

جایگاه دولت در نظام اقتصاد اسلامی تألیف مجموعه نظریه‌های دولت ۱۳۸۱

اسلام و نظام اقتصادی تألیف پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ۱۳۸۰ شماره ۳

اصلاحات اقتصادی تألیف کتاب نقد ۱۳۸۰

 

همچنین چهارمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی از عثمان بکار از کشور مالزی که جزو برترین اندیشمندان طبقه بندی علوم اسلامی محسوب می شود، به خاطر تألیف آثار علمی ارزشمند و ارائه دیدگاه های ممتاز و اثرگذار در عرصه فلسفه علم دینی و همچنین کوشش های وسیع در جهت بسط و تعمیق گفتمان علوم انسانی اسلامی در جهان اسلام تقدیر به عمل آورده است .

از وی تا کنون ۱۶۰ مقاله و کتاب در زمینه فلسفه و تاریخ علم منتشر شده است که کتاب تاریخ و فلسفه اسلامی به فارسی ترجمه شده است. تلقی اتمی از طبیعت از الهیات اشعری، مفروضات فلسفی علم غربی، طراحی برنامه درسی فلسفه علوم کاربردی و مهندسی برای یک دانشگاه قرن یکمی اسلامی، فارابی و آثار او و… از جمله پژوهش های وی به شمار می روند.

یادآور می شود جایزه  جهانی علوم انسانی اسلامی در سطح بالاترین ارزش مادی و معنوی در نوع جوایز مشابه در جمهوری اسلامی ایران و با ماهیت غیر دولتی اعطا می شود.این جایزه جهانی از سال ۱۳۹۲ و همزمان با اختتامیه دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار شد و در چهار دوره برگزاری چهره های برجسته علمی را معرفی و از آنها تقدیر به عمل آورد.

 

انتهای پیام/.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *