حضور شایستگان در راس هرم جامعه یکی از مصادیق عدالت است

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد نوروزی در نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با عنوان «عدالت اجتماعی؛ از نظریه تا عمل» که 23 تیرماه 1400 به همت مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، با طرح موضوع شاخص‌های عدالت سیاسی، اظهار کرد: عدالت سیاسی عدالت در بستر قدرت سیاسی و توزیع قدرت و ارزش‌ها در جامعه است.

وی با بیان اینکه عدالت مفهومی مورد توجه تمام مکاتب سیاسی است افزود: شاخص‌های عدالت در عرصه سیاسی در چند بخش هستند که در حوزه بینش و کنش و رفتار و گرایش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ شاخص‌های عدالت در حوزه بینش به این گونه است که اقامه عدل یکی از اهداف نظام آفرینش است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دانشیار علوم سیاسی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: باورمندی به معاد و آخرت یک بعد اساسی شاخص‌های عدالت سیاسی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ساختارهای جامعه باید عادلانه باشد و اگر قرار است ساختار سیاسی‌ای در جامعه بنا شود باید عادلانه باشد.

وی با بیان اینکه ساختار عادلانه باید سیستم قانون‌گذاری عادلانه داشته و منطبق بر شریعت باشد افزود: یکی از شاخص‌های ساختاری عدالت پاسخگویی به آحاد جامعه و مبارزه با انحرافات است.

نوروزی با اذعان به اینکه ساختار باید به گونه‌ای باشد که شایستگان را در راس هرم جامعه قرار داده و مالیات با آبادانی‌های جامعه تناسب داشته باشد تصریح کرد: حضور در جماعت مسلمین، تناصح و همکاری، صداقت در رفتار، قانون‌مداری، رعایت حقوق دیگران و… نیز از شاخص‌های عدالت فردی در جامعه است.

وی بیان کرد: این نظریه تلاش می‌کند عدالت را هم در بعد رفتار و اعتقاد مورد توجه قرار داده و هم در جنبه عام و اجتماع تبیین کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *