حفيظ‌ الله فولادی پیشنهاد کرد: راهكارهایی برای كنترل فساد با تأسی به نهج‌البلاغه

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، ششمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی ویژه جامعه شناسی اسلامی با تأکید بر الگوی دینی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی و نقد الگوهای غربی، امروز ۱۱ مهر ماه، به همت مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و با همکاری دانشگاه جامع امام حسین(ع) و د انشگاه علوم و معارف قرآن کریم، در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حفيظ‌ الله فولادی،استاديار گروه جامعه شناسي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در این نشست به ارائه مقاله خود با عنوان «بازتعريفی برنظارت در ابعاد مختلف؛ راهكاری ضروری برای كنترل فساد در جامعه با تأكيد بر نهج‌البلاغه» پرداخت.

وی عنوان کرد: آنچه در جوامع غربي مانعی جدی در برابر مفاسد به ویژه در حوزه مالي مطرح می‌شود، جديت و شدت امر نظارت و كنترل بر فعاليت‌های اقتصادی و نحوه كسب درآمدهاست.

این پژوهشگر ضمن تأکید بر نظارت و کنترل بر فعالیت‌های اقتصادی و نحوه کسب درآمدها گفت: اين مسأله وقتی بيشتر اهميت پيدا مي‌كند كه در فرهنگ غرب و كشورهای غيردينی توجه به دنيا و كسب منفعت‌های مالی، در زمره يكی از قواعد زندگی به شمار می ‌رود، اما اينكه چرا آنان بيشتر به رعايت قوانين پایبند هستند را بايد در نظارت شديد و جرايم و پيامدهای ناگوار تخلفات در این کشورها دانست.

فولادی با اشاره به اینکه بحث آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری است، گفت: متأسفانه در جامعه دينی و به ویژه در فرهنگ علوی و جامعه شيعی ايرانی در ذيل نظام مقدس جمهوری اسلامی و با فريادهای مكرر ولی فقيه، حجم گزارش‌های فسادهای سازمان يافته و اختلاس‌ها كم نيست.

وی ابراز کرد: نهج‌البلاغه سرشار از توجه به نظارت خداوند، فرشتگان، زمين و زمان و … بر اعمال انسان است. از این رو با تأسی از فرمایشات امام علی(ع) در نهج‌البلاغه و تأکیدات این امام بزرگوار بر زندگی سالم، بايد برای مهار کردن مفاسد اقتصادی كه هم آسيب به بيت‌المال مسلمين مي‌زند و هم باورهای مردم را سست مي‌كند، هر چه سریعتر اقداماتی انجام داد.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات در این راستا این است که باید به صوت مکرر به مردم متذکر شد که خداوند ناظر بر اعمال و کردار ماست و روز قیامت و حساب و کتابی وجود دارد.

وی در پایان گفت: برای نظارت و کنترل بر فعالیتهای اقتصادی، باید متناسب با تأكيدات اميرالمؤمنين علي(ع) در نهج‌البلاغه، ساز و كارهای جديدی در گزينش مديران و كارگزاران بر اساس معيارهای تصریح شده در نهج‌البلاغه داشت. فولادی در ادامه عملياتي كردن فرايند نظارت بر فعاليت‌‌ها، حسابها و دارايي‌های كارگزاران به صورت جدی و عمليی و توجه ويژه بر بازتعريف جايگاه و نيز نيروهای سازمان‌‌ها و نهادهای نظارتی و بازرسي … را برخی دیگر از اقدامات مهار کردن مفاسد اقتصادی برشمرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *