عدالت طلبی در کشور ما در مسیر درستی رشد نکرده است

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی در نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با عنوان «عدالت اجتماعی؛ از نظریه تا عمل» که 23 تیرماه 1400 به همت مجمع عالی علوم انسانی اسلامی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، در خصوص کتاب واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی، اظهار کرد: در این کتاب به حواشی پرداخته نشده و سعی بر این بوده که نظریاتی که در دوره‌های اخیر در حوزه‌های عدالت مطرح شده بررسی و نقد شود.

وی با تاکید بر اینکه در این کتاب از تکرار نظریات و نکات موجود در دیگر کتاب‌ها پرهیز شده است خاطرنشان کرد: من در این کتاب در صدد ارائه نظریه نبودم اما احساس کردم مطالب کافی وجود دارد تا بتوانیم نمایی از نظریه اسلامی را فارغ از مرزبندی با لیبرال‌ها و جامع گرایان داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با بیان اینکه مباحث کتاب تحقیقی و نیمه اجتهادی است گفت: ارائه تصویر کلی از نظریه اسلامی می‌تواند پایه‌های تدوین نظریه اسلامی در حوزه اسلامی را مشخص کرده که می‌تواند جایگاه خوبی پیدا کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی با تاکید به پرداختن به حوزه‌های مختلف عدالت اعم از عدالت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… در این کتاب تصریح کرد: در این کتاب خیلی به جزء پرداخته نشده و این فرصت هست که با تحقیق و بررسی جامع‌تر جزئیات نظریه‌ها نیز مشخص شود.

غلامی بیان کرد: مشکلات و موانع تحقق عدالت در ایران و جهان نیز در یکی از فصول این کتاب مطرح شده و تلاش‌ها برای این بخش نیز عنوان شده اما به طور کلی جهان امروز در زمینه تحقق عدالت به موفقیتی نرسیده است.

رئیس کمیسیون تمدن نوین اسلامی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه عدالت طلبی در کشور ما در مسیر درستی رشد نکرده است اظهار کرد: برخی عدالت طلب‌ها در کشور وارد مسیر انحرافی شدند و در این کتاب سعی شده به عدالت طلبی درست پرداخته شده و تشویق به عدالت طلبی شود.

در پایان صحبت‌های دکتر غلامی، با حضور حجت‌الاسلام دکتر سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و اساتید حاضر در نشست، کتاب «واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی» رونمایی شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *