فرزاد جهان بین: ۴۵ نهاد دانشگاهی و حوزوی در پنجمین کنگره مشارکت دارند

در نشست خبری پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی که امروز در مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا برگزار شد، فرزاد جهان بین و عطاءالله رفیعی آتانی نیز حضور داشته و با ارائه نظریات خود پرداختند.

در ابتدا دبیر شورای سیاست گذاری مجمع علوم انسانی اسلامی در نشست خبری پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی گفت: ۴۵ نهاد دانشگاهی و حوزوی در کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی مشارکت دارند.

جهان بین گفت: طی ۱۰ سال پیش که اولین کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار شد و به طور طبیعی نیازهایی ایجاد شد که در کنار آن یک سری فعالیت های اقماری شکل گرفت به نحوی که فعالیت کنگره نسبت به آنها تحت الشعاع قرار گرفت. از جمله این فعالیت ها نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی است که تاکنون ۵ نشست از آن برگزار شده است. مورد دیگر بحث کتاب نظریه است که عالی ترین کتاب در حوزه نظریه پردازی و علوم انسانی اسلامی است و ۳ جلد از آن رونمایی شده و جلد چهارم آن در کنگره پنجم علوم انسانی اسلامی رونمایی می شود. انتشار کتب فاخر و فصلنامه های تخصصی نیز از جمله فعالیت هایی است که در کنار برگزاری کنگره شکل گرفته است. همچنین مرکز نوآوری و ایده پردازی بر اساس ضرورت میدان دادن به جوانان شکل گرفت. اینها اتفاقاتی است که در این ۱۰ سال صورت گرفته است.

جهان بین در ادامه گفت: یکی از فعالیت های مجمع عالی علوم انسانی اسلامی برگزاری کنگره است که این کنگره تا زمانی ادامه خواهد یافت که نیاز احساس شود. در کنگره آخرین دستاوردهای حوزه علوم انسانی اسلامی ارائه می شود.

وی افزود: در این کنگره امسال تغییراتی رخ داده که به کمیسیون ها اهمیت بیشتری داده شده است. الان حدود ۴۵ نهاد دانشگاهی و حوزوی در این کار مشارکت دارند که همه اینها در مجمع نماینده دارند. مشارکت این مراکز در چند سطح انجام می شود.

جهان بین خاطرنشان کرد: ما به این نتیجه رسیده ایم که تغییر علوم انسانی و ارتقاء و اصلاح آن جز به صورت فرایندی اتفاق نمی افتد. کارهای ابلاغی و دستوری راهگشا نخواهد بود و باید دانشگاه ها در این امر مشارکت داشته باشند و در دراز مدت تحول ایجاد شود. تحول زمان بر است و با حوصله و تدبیر باید صورت گیرد.

 

دکتر رفیعی آتانی: ۳۶۳ مقاله برای داوری و ارزیابی علمی به دست ما رسیده است

عطاءالله رفیعی آتانی دیگر سخنران این نشست بود که در آغاز سخنان خود گفت: تفاوت اساسی کنگره پنجم با کنگره های پیشین در این است که این کنگره به جای اینکه در یک روز برگزار شود در طول ۵ روز برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه با سخنرانی آیت الله رئیسی، حجت الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی، سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور و دو تن از اساتید صاحب نام این حوزه، همراه خواهد بود. پس از مراسم افتتاحیه در روزهای بعدی کمیسیون های تخصصی در تهران و قم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: ۴۶۵ چکیده مقاله و ۳۶۳ مقاله به دست ما رسید که مورد داوری قرار گرفته است. رفیعی افزود: کمیسیون هایی که در روز چهارشنبه ۶ آذر برگزار می شود به این قرار است که کمیسیون اقتصاد اسلامی با محوریت دانشگاه تبریز و در دانشگاه علوم و معارف قرآن تهران؛ کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی با محوریت دانشگاه شاهد و در این دانشگاه؛ کمیسیون مدیریت اسلامی با محوریت دانشگاه امام صادق(ع) در مرکز پژوهش های صدرا؛ کمیسیون فقه و حقوق اسلامی با محوریت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در محل این پژوهشگاه در قم و تهران به طور همزمان؛ کمیسیون علوم سیاسی اسلامی با محوریت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ کمیسیون روان شناسی اسلامی با محوریت انجمن علمی روانشناسی حوزه علمیه قم و دانشگاه اصفهان در دانشگاه علوم و معارف اسلامی قم؛ برگزار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: کمیسیون فلسفه و روش شناسی علوم انسانی اسلامی با محوریت مرکز پژوهش های صدرا در دانشگاه علوم و معارف اسلامی قم سه شنبه ۵ آذرماه برگزار می شود.

این استاد دانشگاه افزود: کمیسیون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با محوریت دانشگاه امام صادق(ع) در این دانشگاه؛ کمیسیون ارتباطات و جامعه شناسی اسلامی با محوریت دانشگاه شیراز در مرکز پژوهش های صدرا و کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی با محوریت دانشگاه دفاع ملی در این دانشگاه؛ در تاریخ دوشنبه ۴ آذر ماه برگزار خواهد شد. رفیعی آتانی گفت: نحوه ثبت نام در جلسات کمیسیون ها به صورت ثبت نام در سایت خواهد بود.

وی ادامه داد: اختتامیه پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی پنجشنبه ۷ آذر در قم برگزار می شود که چهارمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در این مراسم اهدا خواهد شد. در این مراسم از دو تن از پژوهشگران داخلی و یکی از برجسته ترین صاحب نظران خارجی به نام «عثمان بکار» از کشور مالزی، تجلیل خواهد شد.

رفیعی در پایان گفت: تحولی در شکل ارائه مطالب در کمیسیون ها ایجاد شده است به طوری که برنامه کمیسیون ها به ۳ بخش ارائه مقالات، گفتگو و هم اندیشی اساتید و نقد، تقسیم شده است. برخی ممکن است به اصل کنگره و برخی به دستاوردهای آن نقد داشته باشند که ما باب گفتگو در این باره را باز گذاشته ایم.

نشست خبری پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور رضا غلامی، فرزاد جهان بین و عطاءالله رفیعی آتانی امروز در مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا برگزار شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code