نقش تقویت نظام مردم سالاری دینی در پیشگیری و مقابله با فساد

متن سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس شورای سیاست گذاری مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی در مراسم افتتاحیه همایش فساد اقتصادی و مدیریتی از پیشگیری تا مقابله، تهران، کتابخانه ملی ایران، 31 خرداد 1401

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه والسلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

سلام عرض می کنم خدمت برادران و خواهران گرامی و به سهم خودم خدمتتان خیرمقدم عرض می کنم. از برادر گرامی جناب آقای دکتر سیاه پوش، دبیر محترم همایش و نیز از برادر گرامی جناب آقای موسوی دستیار ایشان به خاطر زحماتی که در مسیر برگزاری این همایش متقبل شدند کمال سپاس را دارم. از نظر بنده این همایش بسیار مهم است و البته باید سرآغاز مباحث علمی در عرصه پیشگیری و مقابله با فساد تلقی شود. به دلیل ضیق وقت، مطالب خودم را در قالب یک مقدمه شش نکته ای و سیزده نکته خدمتتان تقدیم می کنم.

از باب مقدمه :

اولاً، بدون تردید، یکی از مهم ترین اهداف انقلاب اسلامی، مبارزه همه جانبه با فساد بوده است. در واقع، چه امام (ره) به عنوان محور انقلاب، و چه شخصیت های دیگری که به نحوی در انقلاب نقش داشتند، رژیم پهلوی را زاییده فساد سیاسی و به تبع آن، آلوده به سطح عمیقی از فساد اقتصادی تلقی می کردند و یکی از مهم ترین دلایلی که خواستار یک دگرگونی اساسی در ایران بودند، پایان دادن به فسادی در ایران بود که شکل کاملاً فراگیر و سیستمی به خود گرفته بود. البته شاید این دقت نبود که پایان دادن به فساد در ایران دستوری و دفعتی ممکن نیست بلکه باید جدای از سرنگونی رأس فساد که شخص محمدرضا شاه و نزدیکانش بود، بسترهای فساد را که به ویژه در پهلوی اول و دوم در ایران گسترانیده شده بود و حتی به جزئی از فرهنگ اقتصادی و اداری کشور تبدیل شده بود را قدم به قدم شناسایی و از بین برد. به نظر من، فساد پدیده ای است که اگر رأس آن را هم نابود کنید اما به بدنه آن کاری نداشته باشید، از بدنه فساد، دوباره سر یا سرهای جدید خواهد رویید؛ البته  ممکن است سر یا سرهای جدید به اندازه سر اول قوی نباشد، اما فرصت حیات و گسترش فساد را در جامعه بوجود می آورند.

ثانیاً، به تبع انقلاب اسلامی، هدف اصلی نظام برآمده از انقلاب اسلامی یعنی نظام جمهوری اسلامی ایران هم مبارزه با فساد بوده و هست؛ به نظر من، میزان موفقیت نظام جمهوری در مبارزه با فساد، نه تنها شاخصی بسیار مهم و تعیین کننده برای ارزیابی موفقیت و کامیابی انقلاب است بلکه نشان دهنده حیات انقلاب است. با این ملاحظه، من یادآوری رسالت اساسی انقلاب در جهت مبارزه با فساد را حیاتی می دانم. مبارزه با فساد در جمهوری اسلامی یک شعار صرف نیست که مثلاً هر از چند گاهی توسط یک عده جوان احساساتی و یادر قالب برخی افشاگری ها مورد توجه مسئولین، نخبگان یا عامه مردم قرار بگیرد، بلکه یک مسأله جدی است که باید مقابله قاطع و البته ریشه ای و عالمانه  با آن در سیستم جمهوری اسلامی کاملاً مشهود باشد.

ثالثاً، بنده در ارزیابی عملکرد جمهوری اسلامی در مقابله با فساد قائل به واقع بینی هستم؛ یعنی بر اساس فاکت های فراوان، معتقدم که جمهوری اسلامی گام های کمی در جهت مقابله با فساد برنداشته است، اما به دلایلی از جمله عدم درک عمق فساد و کارکرد نظام مند آن در میان مسئولین؛ عدم ریل گذاری صحیح خصوصاً از سوی قوه مقننه؛ اتخاذ سیاست های متناقض در دولت ها و برخورد ضعیف و مصلحت اندیشانه قوه قضائیه، وضع کنونی ما در حوزه فساد بدون تعارف قابل دفاع نیست. دقت بفرمایید که این یک سخن احساسی نیست، بلکه آمارها و ارزیابی های علمی آن را کاملاً تایید می کند.

رابعاً، حقیراساساً قبول ندارم که جمهوری اسلامی مبتلا به فساد سیستمی شده است. فساد سیستمی یک تعریف علمی دارد و آن عبارت است از : تعامل و هم افزایی مولفه های رأس و بدنه کل نظام از جمله قوه قضائیه و ضابطان آن در فساد. در جمهوری اسلامی ما نه فقط هیچوقت با چنین شرایطی رو برو نبوده ایم بلکه استقرار نظام ولایت فقیه، اجازه بروز و ظهور چنین شرایطی را نداده است. با این وجود، من ابایی از بیان این مطلب ندارم که متاسفانه در عین حال که جمهوری اسلامی به هیچ وجه مبتلا به فساد سیستمی نیست و انشاالله تا وقتی که حقیقت انقلاب و خط ولایت فقیه محفوظ باشد، مبتلا نخواهد شد، اما امروز متاسفانه در برخی خُرده سیستم ها مبتلا به فساد شده ایم. مثلاً در سیستم برخی شهرداری ها، در سیستم برخی دستگاه های مهم مانند بعضی دوایر منابع طبیعی، برخی لایه های رویین دستگاه قضایی، بعضی لایه های دوایر سازمان ثبت اسناد؛ در بعضی لایه های سیستم پولی و بانکی، در برخی از لایه های سیستم گمرکات و غیره. نکته کلیدی دراینجا این است که اگر جلوی آلوده شدن خرده سیستم ها به فساد گرفته نشود، این خرده سیستم ها مرزی نمی شناسد و با ضربه زدن به حقیقت و جوهره انقلاب، و به حاشیه کشاندن نظام ولایت فقیه، کل سیستم را تدریجاً آلوده به فساد خواهد کرد.

 خامساً، احساس فساد کمتر از واقعیت فساد مخرب نیست لذا مهم این است که کنش های مسئولان در برابر فساد چه در عرصه پیشگیری و چه در عرصه مقابله، برای عموم مردم محسوس باشد. این محسوس بودن به منزله ارائه گزارش عملکرد دستگاه ها در عرصه مقابله با فساد و یا حتی به تصویر کشاندن اعدام فلان عنصر فاسد نیست، بلکه مقابله با فساد وقتی محسوس است که در درجه اول فقدان فساد و در درجه بعدی، مقابله سریع، قاطع و عادلانه با فساد چه در امور کلان و چه در امور جزئی به رویه جاری و نه مقطعی تبدیل شده باشد. تنها از این راه است که می توان بر روی حافظه کوتاه مدت مردم اثرگذاشت و تدریجاً حس آنها را نسبت به وجود فساد در کشور تغییر داد.

سادساً، گرچه ما در این همایش بحث را بر روی فساد اقتصادی و اداری متمرکز نموده ایم اما فساد اغلب یک پدیده چندوجهی است و انواع فساد نه تنها قابل اتصال به هم هستند، بلکه بعد از اتصال به هم، با همدیگر تعامل و هم افزایی دارند. مثلا، فساد اقتصادی به فساد اداری متصل می شود و بر عکس؛ یا فساد اقتصادی و اداری نه لزوماً در همه موارد لکن در موارد زیادی با فساد اخلاقی در هم می آمیزند بطوریکه یا فساد اخلاقی بستر فساد اقتصادی و اداری را فراهم می کند و یا بر عکس، فساد اقتصادی و اداری زمینه فساد اخلاقی و یا سیاسی را بوجود می آورند.

بعد از مقدمه :

پس از پنج مطلبی که از باب مقدمه تقدیم کردم، در این بخش از بحث، به دنبال طرح عوامل ریشه ای در پیشگیری و مقابله با فساد هستم. همانطور که پیش تر هم بیان شد، داشتن درک صحیح و عمیق از فساد و جنبه های نظام مند آن و به بیان دیگر، فهم نسبت به مناسبات انواع فساد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی با یکدیگر، لازمه توفیق در پیشگیری و مقابله با فساد است که در این زمینه قصد دارم به سیزده نکته اشاره کنم :

یکم. نسبت فساد اقتصادی و اداری با وضع سیاسی

شاید در این زمینه کمتر بحث شده باشد اما چه در ادبیات علمی عرصه مقابله با فساد و چه در واقعیت های میدانی این مطلب اثبات شده است که شکل گیری و تداوم فساد اقتصادی و اداری نسبت تنگاتنگی با وضع سیاسی دارد و چنانچه جامعه سامان سیاسی درستی نداشته باشد، علاوه بر اینکه بسترهای فساد ایجاد می شود، بلکه مقابله با فساد نیز به امری ناممکن تبدیل خواهد شد. من فقط از باب مثال به چند عنصر بنیادی در ساحت سیاست که ارتباط وثیقی با پیشگیری و مقابله با فساد اقتصادی و اداری دارد اشاره می کنم : یک. مشروعیت؛ دو. کارآمدی؛ سه. مشارکت سیاسی؛ چهار. شایسته سالاری؛ پنج. عدالت سیاسی، چرخش صحیح قدرت و ثروت و مهار تعارض منافع؛ شش. انسجام سیاسی ( نقطه مقابل شکاف سیاسی )؛ هفت. آزادی سیاسی؛ هشت. استقلال سیاسی؛ نه. قانون سالاری؛ ده. نقش اراده سیاسی دولت ها در مواجهه با فساد و بی تفاوت نبودن در برابر فساد؛ یازده. انتخاب مدل توسعه اقتصادی و ریل گذاری های کلان اقتصادی بر اساس آن؛ دوازده. شفافیت سیستم و امکان دیده بانی فساد؛ سیزده. برابری همه در برابر قانون و مقابله با فساد مسئولین و نخبگان و …  که در نکات بعدی، بیشتر به آن خواهم پرداخت. ‌

دوم. جامع نگری نظام مردم سالاری دینی

همانطور که اشاره کردم، سامان سیاسی نقش بسیار مهمی در شانس کشور در مواجهه موفقیت آمیز با فساد دارد. اگر قرار باشد این مطلب را در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران به درستی ترجمه کنم، از آن به استقرار حداکثری نظام مردم سالاری دینی با همه لوازم آن تعبیر خواهم کرد. من معتقدم، ما نه تنها همچنان ظرفیت های منحصربفرد نظام مردم سالاری دینی را عمیقاً درک نکرده ایم بلکه هنوز چه از جهت تئوریک و جه از جهت عملی، همه حلقات این نظام را در سطح مناسب مدل سازی و عملیاتی نکرده ایم. هرچند بین اصطلاحات سیاسی‌ای که در نظام مردم سالاری دینی و نظام دموکراسی لیبرال به کار می رود اشتراک لفظی و حتی در مواردی اشتراک معنوی وجود دارد، لکن هر یک از این اصطلاحات را باید در اتمسفر و تحت پارادایم نظام مردم سالاری دینی تفسیر نمود. من در این بخش از عرایضم، به مهم ترین مولفه های نظام مردم سالاری دینی اشاره می کنم که هر یک در پبشگیری و مقابله موفقیت آمیز با فساد نقش کلیدی دارد : یک. محوریت نهاد ولایت فقیه؛ دو. استقرار قانون منطبق یا غیر مغایر با شریعت اسلامی؛ سه. مردم سالاری و چرخش عادلانه قدرت ( انتخاب اکثریت بر اساس قانون )؛ چهار. مشارکت سیاسی ( به معنای حداکثری آن )؛ پنج. تفکیک قوا ( به معنای استقلال قوا از همدیگر و تنظیم هم )؛ شش. آزادی سیاسی ( آزادی بیان، آزادی نقد، آزادی اعتراض و … )؛ هفت. عدالت محوری؛ هشت. استقلال سیاسی ( از سلطه بیگانه )؛ نه. شفافیت سیستمی؛ نه. نظارت همگانی؛ ده. دولت منطقی ( یعنی نه دولت بزرگ و نه دولت کوچک بلکه دولت منطقی ) و یازده. حکمرانی علمی.

سوم. دینداری

از آنجا که باورهای دینی، احکام و اخلاق بر اساس مکانیزم تقوا، نه فقط مرز انسان دیندار با فساد را پررنگ و پررنگ تر می نماید بلکه فساد ستیزی را به مثابه یکی از رسالتهای انسان دیندار معرفی می کند. با این وصف، چنانچه دین در جامعه ای ریشه داشته باشد و دین دچار آفت های گوناگون نشده باشد، به طور طبیعی آن جامعه باید از جهت فساد در پایین ترین سطح قرار داشته باشد. ممکن است این پرسش به ذهن ها متبادر شود که پس چطور در جوامع دینی معاصر از جمله جامعه ایرانی که جزو بارز ترین جوامع دیندار محسوب می شود، نه تنها فساد کاهش نیافته بلکه با رشد معنادای نیز روبرو بوده است. من در پاسخ به این پرسش، ذکر چند مطلب را ضروری می دانم : اولاً. این گزاره که در جوامع دین دار از جمله جامعه ما فساد نسبت به جوامع سکولار یا بی دین بیشتر است، گزاره اثبات نشده ای است و شواهدی بر خلاف آن قابل ارائه است. ثانیاً، در اثر کم توانی دستگاه تبلیغ دینی و شبکه روحانیت، دینداریِ شناسنامه ای همچنان بر دینداری حقیقی غلبه دارد ثالثاً. هجمه به دین مردم و کشاندن آنها به سوی اباحه گری یکی از مهم ترین پروژه های غرب طی دهه های اخیر بوده است. در هر حال، این واقعیت قابل انکار نیست که عنصر دین و دینداری در ایران، آنطور که انتظار می رود در پیشگیری و مقابله با فساد به میدان نیامده است.

چهام. فرهنگ عمومی

هرچند دین و فرهنگ عمومی رابطه تنگاتنگی دارد اما همه اجزاء فرهنگ عمومی متأثر از دین نیست. سنت ها و آداب قومی، اثرگذاری از فرهنگ های دیگر، حوادث طبیعی و غیر طبیعی و غیره در تشکیل فرهنگ عمومی نقش مهمی دارند. با این وجود، فرهنگ عمومی در هر جامعه ای تا حدی مدیریت پذیر است و جوامع تلاش می کنند با استفاده از نظام آموزش عمومی، قانون و مقررات، رسانه ها، صنابع فرهنگی، مراجع اجتماعی و غیره فرهنگ عمومی جامعه را به سمت ارزش های مورد قبول جامعه تطبیق دهند. در جامعه ما فرهنگ عمومی به دلیل نقصان های جدی‌ای که در زمینه مدیریت فرهنگ عمومی وجود داشته است، نه فقط شناخت کافی درباره فساد ندارد، بلکه فساد خُرد را در مواردی مباح تلقی نموده و نقش آن را در شکل گیری مفاسد بزرگ نادیده می گیرد. از طرف دیگر، در فرهنگ عمومی ما میزان حساسیت نسبت به فساد کافی نیست و مردم مشارکت قابل قبولی در برخورد با فساد- به ویژه فساد خرد که در ظرفیت کنشگری آنها می گنجد- ندارند.

پنجم. قانون گرایی

بر فرض که قانون عادلانه وضع شده باشد که قانون جامعه ما از این جهت نه لزوماً نمره خوب، اما قانون نمره قابل قبولی دریافت می کند، هر میزان قانون گرایی حاکم و سالار باشد، فرصت شکل گیری و تداوم فساد کمتر ظهور خواهد یافت. در واقع، قانون عادلانه نقش بسیار موثری هم در پیشگیری ( یعنی بستن راه های فساد ) و هم در مقابله با فساد دارد اما نباید فراموش کرد که مهم تر از وضع قانون عادلانه، قانون گرایی است و قانون گرایی چیزی است که باید به بخشی از فرهنگ عمومی مردم در جامعه تبدیل شود. البته در این میان، التزام مسئولان و نخبگان اجتماعی به قانون، برابری همه در برابر قانون و نبود هرگونه تبعیض چه در متن قانون و چه در اعمال قانون در رواج قانون گرایی در متن جامعه نقش قابل توجهی دارد. اگر مردم حس کنند که قانون فقط برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه است و اقشار مرفه یا افراد مرتبط با قدرت سیاسی به راحتی می توانند خود را از قانون مستثنی کنند، نه تنها التزام آنها با قانون کاهش خواهد یافت بلکه امید آنها به امکان پیشگیری و مقابله با فساد به شدت کاهش خواهد یافت که همین امر به توسعه فساد در کشور منجر خواهد شد.

ششم. فقدان محرومیت و تهیدستی

نباید از نظر دور داشت که مبدأ بخشی از مفاسد خصوصاً فساد خُرد مثلاً در ادارات، محرومیت و تنگدستی است. هرچند ممکن است پس از رفع تنگدستی نیز فرد آلوده به فساد به فساد اعتیاد پیدا کند و دست از فساد برندارد اما شروع فساد می تواند با تنگدستی توأم باشد. مثلاً فرد رشوه گیر ممکن است اخذ رشوه را به وضع خراب مالی خود و تنگناهایی که در آن گرفتار شده است مرتبط کند و از آن توجیهی برای رشوه گیری بسازد. آنچه مسلم است، جامعه ای که از امکانات رفاهی کافی و منطقی برای زندگی برخوردار است کمتر به فساد به ویژه فساد اداری آلوده می شود.

هفتم. احساس عدالت

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم، نه فقط واقعیت بی عدالتی، بلکه احساس بی عدالتی نقش منحصربفردی در شکل گیری فساد دارد. عموم آنهایی که در بدو امر به فساد رو می آورند، فساد خود را به وجود تبعیض در جامعه مرتبط می کنند. به بیان دیگر، آنها بهره مندی ناعادلانه برخی اقشار از منافع و امکانات کشور را دلیلی برای گرفتن حق خود از مسیر فساد معرفی می کنند. با این وصف، هر میزان عدالت بیشتری در جامعه برقرار بوده و به تبع آن احساس عدالت در جامعه قوی تر باشد، جامعه کمتر در ورطه فساد خواهد افتاد.

هشتم. سلامتی دستگاه قضایی

هرچند سلامت کل سیستم سیاسی و مدیریتی کشور برای کسب توفیق در مواجهه با فساد نقش کلیدی دارد لکن در این میان، نقش بی بدیل و منحصربفرد دستگاه قضایی در این عرصه قابل انکار نیست. در این جهت، توجه به چند نکته ضرروی است : اولاً. لازمه موفقیت دستگاه قضایی با فساد، تطهیر خود دستگاه قضائی و عوامل آن از فساد است. تا زمانیکه در قوه قضائیه برخی رویه های فسادآمیز یا عناصر فاسد حضور دارند و در پیگیری و برخورد قاطع با فساد اختلال بوجود می آورند، قوه قضائیه قادر به برخورد صحیح و موفقیت آمیز با فساد نیست. ثانیاً. برخورد با فساد در قوه قضائیه نیازمند ساختار مناسب و کارآمد است چه در عرصه پیشگیری، چه در ساحت بازرسی و چه در زمینه رسیدگی قضایی اعم از اقدامات ضابطان و اقدامات قضات. ثالثاً. قوه قصائیه بدون بهره مندی از قانون مناسب و شفاف و نیز تناسب جزم و مجازات در قانون قادر به برخورد قاطع با فساد نخواهد بود. رابعاً. اگر به اصل تفکیک قوا توجه کافی نشود و قوه قضائیه نتواند استقلال خود را از سایر قوا در برخورد با فساد حفظ کند، یا درگیر مصلحت اندیشی های سیاسی نشود، حتماً کار قوه قضائیه در مواجهه با فساد با اشکال رو برو خواهد شد. خامساً. شفافیت در فرایند رسیدگی به فساد و برخورد علنی با فساد نه فقط خود در عرصه فساد نقش بازدارندگی دارد بلکه احساس عدالت در میان مردم را تقویت خواهد کرد چیزی که طی سال های اخیر در قوه قضائیه رویه قانونی ثابتی نداشته و با فراز و فرودهایی روبرو بوده است.

دهم. مواجهه علمی و سیستمی با فساد

همانطور که قبلاً نیز گذرا اشاره شد، در جوامع مدرن، فساد ابعاد بسیار ظریف و پیچیده ای دارد. در این جهت، آن گونه پیشگیری و مقابله با فسادی اثرگذار خواهد بود که از پشتوانه علمی برخوردار باشد. یعنی نه تنها در شناخت فساد و ابعاد پیچیده آن باید از علم استفاده کرد بلکه پیدا کردن فرمول ها و مکانیزم های کارآمد جهت پیشگیری و برخورد با فساد نیز منوط به بهره گیری از علم است. ( این مطلب را در اینجا باید تاکید کنم که آن میزانی که علوم انسانیِ اسلامی در شناسایی و مقابله با فساد کارایی دارد، علوم انسانی سکولار ندارد که بحث آن را به وقت دیگر موکول می کنم ). از سوی دیگر، تا مسأله پیشگیری و مقابله با فساد جنبه سیستمی و نظام مند پیدا نکند و از حالت نقطه ای و مقطعی خارج نشود، امکان غلبه با فساد که مانند غده سرطانی به سرعت آلودگی را سرایت می دهد، ممکن نیست. هر چند سیستم های جاری برای مقابله با فساد از ظرفیت هایی برخوردارند لکن جامعه ای که دغدغه فساد پیدا کرده و فساد به مسأله آن تبدیل شده است، ایجاد یک ابر سیستم برای مواجهه قوی و مبتکرانه با فساد ضروری است. این سیستم می تواند در عین احترام به اصل تقکیک قوا، با مشارکت روشمند هر سه قوه فعالیت کند تا میزان اثربخشی آن مضاعف گردد.

یازدهم. پیشگری کم هزینه تر و پرسود تر از مقابله 

از مجموعه عرایض قبلی بنده این مطلب روشن شد که آن میزانی که پیشگیری از فساد نیازمند توجه و سرمایه گذاری است، مقابله با آن نیازمند توجه نیست. نه اینکه به اسم پیشگیری از مقابله دست برداریم، بلکه به این معنا که با سرمایه گذاری هدفمند در ساحت پیشگیری، موتورهای کوچک و بزرگ تولید فساد را خاموش نموده و از عود و برگشت دائمی فساد جلوگیری نماییم. در این زمینه چند نکته را باید صراحتاً خدمتتان عرض کنم : اولاً. در تفکر اسلامی، پیشگیری از فساد واجب شرعی است و اگر مسئولین در پیشگیری کوتاهی کنند باید شرعاً پاسخگو باشند. فراتر از این، اساساً مزیت جامعه اسلامی به سایر جوامع، کمبود زمینه های فساد است. ثانیاً. مقابله، هر قدرهم که قوی باشد، قادر به پاک سازی جامعه و خرده سیستم ها از فساد نیست. ثالثاً. هزینه های مادی و روانی مقابله با فساد به مراتب بیش از هزینه های پیشگیری است.

دوازدهم. استفاده از قدرت مردم برای پیشگیری و مقابله با فساد

یکی از وجوه مشارکت عمومی در نظام مردم سالاری دینی قطعاً مشارکت در پیشگیری و مقابله با فساد است. مردم در جامعه اسلامی نه تنها می توانند با نقش آفرینی در تقویت مکانیزم تقوا و ارتقا سطح دینداری و فرهنگ عمومی از شکل گیری فساد جلوگیری کنند، بلکه می توانند با عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر و با دیده بانی و گزارش مفاسد به مسئولین نقش منحصربفردی را در مواجهه با فساد داشته باشند. چیزی که امروز در جامعه ما در حد انتظار نیست. البته مسئولین نیز در مواردی ورود مردم به عرصه مبارزه با فساد را برنمی تایند و یا آن نوعی ایجاد اختلال معرفی می کنند اما آنچه مسلم است اگر برای نقش آفرینی مردم قانون گذار ریل گذاری نماید، نه تنها امکان خارج کردن مردم از صحنه مقابله با فساد نیست بلکه فرض ایجاد اختلال از طریق ورود مردم به این عرصه نیز منتفی می شود.

سیزدهم. مقابله با فساد نباید با بی عدالتی در آمیخته شود

در اندیشه اسلامی، هدف وسیله را توجیه نمی کند و به تبع آن، نمی توان با بی عدالتی و ظلم با فساد مقابله کرد. واقعیت این است که نه فقط در جهان، بلکه در کشور ما نیز عده ای همواره با اغراض سیاسی، با هدف انتقام گیری یا از سر جهالت، با استناد به اطلاعات نامعتبر و راستی آزمایی نشده و قبل از اثبات اتهامات وارد شده، تخریب اشخاص حقیقی و حقوقی را، یا تخریب نظام اسلامی را در دستور کار خود قرار داده اند. البته قبول دارم که مرز بین گزارش و پیگیری فساد و تخریب خواسته و ناخواسته، بسیار نازک و کمرنگ است اما به هر حال ما از جهت دینی وظیفه داریم در فرایند مقابله با فساد، بدون آنکه در دام محافظه کاری و مسامحه بیفتیم، به مرّ قانون و شرع عمل شود و البته این باید به یک مدل سازی متفاوت برای مقابله با فساد منجر گردد.

از توجه شما عزیزان سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمه الله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *