کتاب «فرایند تحول در خانواده/ کاربستِ سبک تفسیر تنزیلی» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، کتاب «فرایند تحول در خانواده/ کاربستِ سبک تفسیر تنزیلی» نوشته‌ی رضا نظریان و حجت‌الاسلام دکتر عبدالکریم بهجت‌پور در 215 صفحه و با قیمت 60 هزار تومان توسط انتشارات آفتاب توسعه (ناشر اختصاصی مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا) منتشر شده است.

پژوهش‌ها درباره خانواده از منظر اسلامی تا به حال بیشتر بر «آموزه‌ها» متمرکز بوده است. این کتاب بدنبال این است که «منطق» این آموزه‌ها را به دست بیاورد. برهمین اساس آیات قرآن در باب خانواده به ترتیب نزول خوانده شده‌اند. این ترتیب نشان می‌دهد که آموزه‌ها را با چه منطقی می‌توان عرضه کرد تا حتی الامکان آموزه با بافت ارتباط برقرار کند.

اگر جامعه ایرانی امروزه با انواع مسائل خانوادگی مانند فرزندآوری پایین روبرو است، منطق پدید آمدن این مسئله باید مورد بررسی قرار بگیرد. همچنان که قرآن نیز با منطق مشخصی خانواده را متحول کرده است. از این منظر باید دید مسئله در چه مرحله‌ای از تکوین خود است و چه پیشینه‌هایی داشته است.

کتاب حاضر تلاشی به منظور تبیین کیفیت تحول در مفهوم و کارکرد خانواده بر اساس نگاهی واقع‌بینانه به تغییر هویت، تشکیل، تنظیم و انحلال خانواده در سیر نزول آیات و سوره‌ها می‌باشد. در این سیر روشن می‌شود که برغم پیشرفت جامعه اسلامی نه تنها از استحکام خانواده سنتی در جامعه مکی و مدنی کاسته نشد بلکه اهمیت و نقش محوری آن و کارکردهای خانواده، همراستای با پیشرفت مسلمانان و هماهنگ با آن فزونی گرفت.

علاقمندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه صدرا به نشانی www.book.sccsr.ac.ir مراجعه کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *