الگویی اسلامی برای شناخت و مدیریت آسیب های اجتماعی

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، ششمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی ویژه جامعه شناسی اسلامی با تأکید بر الگوی دینی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی و نقد الگوهای غربی، امروز ۱۱ مهر ماه، به همت مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و با همکاری دانشگاه جامع امام حسین(ع) و د انشگاه علوم و معارف قرآن کریم، در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم به تبیین «الگوی مدیریت اسلامی آسیب های اجتماعی» با مطالعه موردی طلاق پرداخت.

پیروزمند گفت: برای مدیریت طلاق باید عوامل و نسبت بین این عوامل را بشناسیم. الگوی پيشنهادی از سه دسته عوامل يا متغير تشکيل شده که شامل سطوح، عوامل و آثار می‌شود.

حجت الاسلام پیروزمند ادامه داد: سطوح عوامل به عوامل بيروني، ارتباطي و دروني تقسیم می‌شود و انواع عوامل نیز شامل عوامل مديريتي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است. همچنین آثار عوامل به مواردی همچون تعالی اجتماعی، پيشگيری آسيبهای اجتماعی و کنترل آسيب‌های اجتماعی گفته می‌شود.

وی در ادامه گفت: اگر خانواده را واحد مطالعه آسيبهای اجتماعي قرار دهيم، بخشی از عوامل مربوط به درون خانواده است. عوامل بيروني عواملي است که از اختيار اعضای خانواده خارج است؛ همانند قوانين مصوب مجلس، سياستهای کلان نظام و … و عوامل ارتباطي نیز يک پای آن در خانواده و يک پای آن در بيرون خانواده است؛ همانند روابط خويشاوندی، انتخاب شغل و … .

وی افزود: عواملي که تنظيم روابط به وسيله آنها انجام مي‌شود، همانند نقش مرد در مديريت خانواده، تحميل ازدواج به وسيله ديگران، سياست گسترش فضای مجازی، عوامل مديريتی(سياسي) است، عواملی که ناظر به ارزشها، باورها يا رفتارهای مردم است، همانند بي‌صداقتی، عدم تفاهم، بينش ضعيف و عوامل فرهنگي است و عوامل اجتماعي نیز به عواملی که به کنش اجتماعی وابسته اند و از انواع عوامل فرهنگي، اقتصادی يا مديريتی نمی‌گنجند. عوامل اقتصادی عواملی است که درآمد و معيشت مردم به آن وابسته است.

این پژوهشگر علوم انسانی اسلامی مراد از آثار عوامل را پيامدهای مورد انتظار از مديريت آسيبهاي اجتماعي که از عالي به داني تنظيم شده‌اند، ذکر کرد و گفت: اولین پیامد، تعالی در مسائل اجتماعی است که رشد، بهبود کيفيت، رضايت‌مندی و آرامش افراد خانواده و جامعه را به همراه دارد.

وی افزود: مرحله قبل از تعالي، مصونيت نسبي فرد، خانواده و جامعه از آسيبهاي اجتماعي است؛ مثل اينکه ازدواج‌های جاري به طلاق نينجامد؛ هرچند ممکن است سن ازدواج پايين نيايد. مرحله قبل از پيشگيري، کنترل آسيب است. به اين معنا که آسيب رخ داده است؛ اما تلاش مي‌شود تا پيامدهای آن به حداقل برسد و شيب منفي پيدا کند.

حجت‌الاسلام پیروزمند در پایان ارائه خود با بیان اینکه دو عامل، اسلاميت مديريت آسيبهای اجتماعي را تضمين مي‌کند،گفت: ​انتخاب و تعريف درست عوامل و نسبت‌سنجی و اولويت‌بندی عوامل.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *