مدیران اجرایی اعتماد لازم را به حوزه علوم انسانی ندارند

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه هر نظریه ای نیاز به آزمایشگاه دارد گفت: مدیران اجرایی اعتماد لازم را به حوزه علوم انسانی ندارند و بیشتر به علوم پایه اعتماد دارند.

غلامرضا گودرزی استاد گروه مدیریت دانشگاه امام صادق(ع) و رئیس کمیسیون آینده پژوهی هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با اشاره به وجود گفت و گوهای مستمر در حوزه علوم انسانی اسلامی در دانشگاه ها و مراکز علمی گفت: گفت و گوهای مداوم وجود دارد اما شاید در برهه هایی دارای فراز و نشیب شده و در مقاطعی پررنگ و گاهی کمرنگ شده است، ولی در مجموع مخالفان و موافقان این حوزه به طور مستمر مباحث چالشی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در حوزه علوم انسانی اسلامی به یک نظریه بومی دست پیدا نمی کنیم، افزود: عدم دستیابی به وحدت نظری و نظریه دلایل متفاوتی دارد اول اینکه در حوزه مدیریت که رشته تخصصی خودم است، علوم انسانی اسلامی باید از مبانی فاصله بگیرد چون به میزان کافی به آن پرداخته شده است و باید در پیاده سازی آن را نشان دهیم.

گودرزی اضافه کرد: ما در مدل سازی، کاربردی سازی و نظریه پردازی دچار ضعف هستیم که بخشی از آن به عملکرد دانشگاهیان و بخش دیگر به مجریان بازمی گردد که فضا برای عملیاتی شدن نظریه ها نمی دهند. هر نظریه ای نیاز به آزمایشگاه دارد و سازمان ها، آزمایشگاه نظریه ها هستند که خیلی از این مساله استقبال نمی کنند در نتیجه چرخه نظریه پردازی در علوم انسانی اسلامی معیوب می ماند و ما مجددا به سمت مبانی حرکت می کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل عمده ای که سازمان ها از اجرای نظریه ها استقبال نمی کنند، به ساختار آنان بازمی گردد که بر روی مبانی رایج علوم انسانی قرار گرفته است. از سوی دیگر مدیران اجرایی اعتماد لازم را به حوزه علوم انسانی ندارند و بیشتر به علوم پایه اعتماد دارند.

گودرزی با انتقاد از اینکه مجریان کشور به علوم انسانی اسلامی باور ندارند، افزود: بعضا مدیری به علت علاقه و باور شخصی خودد اجازه اجرای نظرات علوم انسانی اسلامی را می دهد اما چون این اجرا نظام مند نیست و قائم به فرد است به طور نظام مند هم اجرا نمی شود. ضمن اینکه ناکارآمدی سایر بخش ها باری بر روی علوم انسانی می گذارد.

معاون آموزشی دانشگاه امام صادق(ع)، ایجاد وحدت نظری و راهبردی برای شکل گیری علوم انسانی اسلامی را مستلزم شکل گیری در سطوح اساتید دانشگاه، دانشجویان و مدیران دانست و افزود: اساتید دانشگاهی نباید باب گفت و گو را ببندند و از صحبت کردن با مخالفان و منتقدان امتناع نمایند. موافقان و مخالفان باید با یکدیگر گفت و گو کنند اما متاسفانه باب نقادی را بسته اند و این مساله ما را متضرر کرده است که نتیجه ان بعضا باعث بسته شدن باب نوآوری علمی می شود.

گودرزی ادامه داد: دانشجویان نیز باید مطالبه گر از نوع هوشمندانه و عالمانه از اساتید باشند و نه مطالبه گری احساسی. دانشجویان باید برای مطالبه گری عالمانه، آثار دانشمندان علوم انسانی سایر کشورها را مطالعه کنند. مدیران سازمان هایی که امکان پیاده سازی نظریه ها را دارند، راه را برای اندیشمندان علوم انسانی باز کنند تا نظرات خود را با توجه به ملاحظات اجرایی آزمون و خطا کنند تا نظریه ها اصلاح شوند. اساتید دانشگاه، دانشجویان و مدیران سازمان ها باید با هم همکاری کنند تا شاهد ثمرات بومی سازی علم باشیم.

گودرزی به نقش رسانه ها در عملیاتی شدن نظریه های علوم انسانی تاکید کرد و افزود: رسانه ها باید جلوی اختلافات میان نظریه پردازان را بگیرند تا به نقطه آرمانی و عملیاتی در حوزه علوم انسانی اسلامی دست پیدا کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *