نشست منتخبی از اساتید اقتصاد اسلامی با رئیس جمهور برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، به درخواست رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی و موافقت رئیس محترم جمهور، نشست منتخبی از اساتید اقتصاد اسلامی در تاریخ شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ در محل ریاست جمهوری برگزار شد. این نشست که با حضور 30 تن از اساتید و محققان اقتصاد اسلامی برپا شد، با دبیری دکتر محمدجواد توکلی دانشیار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و دبیر کمیسیون تخصصی اقتصاد اسلامی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی تدارک دیده شده بود و تعدادی از اساتید مباحث از قبل تهیه شده خود را به شرح زیر ارائه نمودند:

  1. حجت الاسلام دکتر محمدجواد محقق نیا با عنوان «برنامه اصلاح سیستم بانکی»
  2. دکتر رسول بخشی با عنوان «نقد قسمتی از رویکرد کلان اقتصادی دولت محترم و پیشنهاد اصلاح با تأکید بر موضوع ارتباط بین خلق پول و نظام مالیاتی»
  3. حجت الاسلام دکتر احمدعلی یوسفی با عنوان «رفع فقر مطلق، اولویت و فوریت نظام و رئیس جمهور»
  4. دکتر ایرج توتونچیان با عنوان «طرح عملیاتی بانکداری بدون ربا (آزمایشی)»
  5. حجت الاسلام دکتر غلامعلی معصومی نیا با عنوان «ارزیابی سند تحول دولت و دورنمای راه نجات اقتصاد ایران»
  6. حجت الاسلام دکتر سید محمدکاظم رجایی با عنوان «راهبردهای پیشرفت اقتصادی»
  7. حجت الاسلام دکتر سعید فراهانی فرد با عنوان «عدالت بین‌نسلی و درون‌نسلی در بهره‌برداری از منابع طبیعی و توصیه‌های سیاستی»
  8. حجت الاسلام دکتر سید حسین میرمعزی با عنوان «درباره شعار سال 1401/ تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین»
  9. حجت الاسلام دکتر مجید حبیبیان با عنوان «مسؤولیت‌ها و رسالت‌ها (برخی مصادیق بارز)»

در پایان این نشست، رئیس محترم جمهور طی سخنان مبسوطی، به عزم دولت سیزدهم برای تحقق اقتصاد اسلامی تاکید نموده و ضمن تاکید بر لزوم گسترش تحقیقات کاربردی در عرصه اقتصاد اسلامی، از پیشنهادات ارائه شده در جلسه استقبال نمودند. رئیس محترم جمهور مقرر کردند با محوریت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، از نظرات اساتید حاضر در این نشست در نقد و بررسی طرح تحول دولت و نیز برنامه هفتم توسعه به اشکال گوناگون استفاده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *