بالندگی نظام در برخورد جدی با فساد است/ از بین رفتن فساد در گرو رفع علل فسادزا

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در همایش ملی فساد اقتصادی و اداری از پیشگیری تا مقابله با بیان اینکه در زمینه فساد تعاریف مختلفی صورت گرفته است اظهار کرد: قدر متقین تعاریف، استقاده از قدرت دولتی برای تامین منافع شخصی است.

وی افزود: در نهج‌البلاغه و در خطبه‌ها و نامه های امیرالمومنین موضوع فساد مورد توجه قرار گرفته و یکی از مصادیق فساد رانت جویی و امتیازطلبی است بدین معنا که افرادی بیش یا پیش از دیگران از امکانات عمومی بهره مند شوند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه زمین‌خواری و اختلاس از دیگر مصادیق فساد در نهج‌البلاغه است تصریح کرد: تبعیض در ارائه تسهیلات و امکانات و استفاده از ابزار بیت‌المال از دیگر مصادیق فساد در نهج‌البلاغه است که به آن اشاره شده است. همچنین مصداق فساد دیگر در نهج‌البلاغه ارتشا است .
جهان‌بین در بیان راهکار مقابله با فساد خاطرنشان کرد:در ایجاد فسادها متغیر به هم پیوسته دخیلند و می باید از ساده سازی و ساده نگری پرهیز کرد. به عنوان نمونه در خصوص نمایندگان مجلس از یک طرف، انتخاب نمایندگان توسط مردم در حوزه های انتخابیه آثار مثبتی دارد و از سوی دیگر همین نماینده برای اخذ رای نیازمند اقداماتی است که چه بسا با نگاه بخشی علیه منافع ملی است. این معادله ها باید حل شوند.

جهان بین بیان کرد: توجه به اصل شایسته‌سالاری در انتصابات، خودکنترلی، استفاده از عوامل انسانی و مراقبت از کارگزاران از راهکارهای امام علی (ع) در جهت مقابله با فساد است که در نهج‌البلاغه به آنها اشاره شده است.
وی تاکید کرد: امام علی (ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید در مقابله با فساد از نزدیکان خود مراقبت بیشتر کنید. از دیگر راهکارها شفافیت است بدین معنا که همه چیز به جز اسرار نظامی را به مردم بگویید.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در برخورد با فساد باید نظارت عمومی تقویت شود افزود: یکی از راهها مردمی سازی مقابله با فساد و تقویت نظارت همگانی است.

جهان‌بین با بیان اینکه فساد هر چند نامطلوب است اما برآمده از میل انسان حریص و زیاده خواه است اظهار کرد:جمهوری اسلامی قدم های مهمی در مقابله با فساد برداشته و نباید فساد را عامل کوبیدن نظام قرار دهیم بلکه باید از پایگاه همین نظام که به دنبال رفع فساد است با جدیت و شناسایی گلوگاهها تلاش کنیم فساد را از بین ببریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *