تصرف؛ الگوی مواجهه اصيل جمهوری اسلامي با تمدن غربی

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، هفتمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع مطالعات نظری تمدن نوین اسلامی، صبح امروز، پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸ در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت الاسلام سیدمحمدحسين متولی امامی، مدیر مسئول موسسه مطالعات تمدن اسلام (متا) در این نشست علمی به ارائه مقاله خود با عنوان «تصرف؛ الگوی مواجهه اصيل جمهوری اسلامي با تمدن غربي» اشاره کرد و گفت: تمدن غرب، به‌ تدريج خود را به‌صورت يك تمدن جهاني و همه‌گير تبديل كرده است و فرهنگ تمام انسان‌ها در شرق و غرب عالم را به‌سوی يكپارچگی و يكسان‌سازی می برد.

وی اظهار کرد: خروج از وضع موجود و حركت به سوي تمدن نوين اسلامي، نيازمند تعيين موضع‌گيری در برابر تمدن موجود غربی است.

چگونگی مواجهه با تمدن غرب بزرگترین مسأله جهان اسلام

این پژوهشگرحوزه تمدن در پاسخ به اين پرسش كه «الگوی مواجهه جمهوری اسلامي در برابر تمدن غربی چيست؟» گفت: بزرگ‌ترين مسأله امروز جمهوري اسلامي و حتي جهان اسلام، چگونگي مواجهه با تمدن غرب و سيطره فرهنگي آن است.

متولی امامی با بیان اینکه هيچ ملت و قوميتي در دوران کنوني، نمي‌تواند بدون نسبت با فرهنگ و تمدن غرب باشد، اظهار کرد: چگونگي بقا و شکل توسعه تمام جوامع در دوران حاضر، بستگي مستقيم به چگونگي مواجهه با غرب دارد؛ زیرا تمدن غربی به يک تمدن فراگير و جهاني تبديل شده و فرهنگ ملت‌هاي جهان را به سوی استحاله در تمدن خود مديريت مي‌کند.

وی ادامه داد: حرکت جمهوري اسلامي به سوی تمدن نوين اسلامي و تداوم فرهنگ انقلاب اسلامي در تاريخ آيندگان نيز از اين قاعده مستثني نيست و بسته به درک مسئولين و سياست‌گذاران فرهنگي از غرب و دقت در چگونگي مواجهه ما و دنيای تجدد، آينده انقلاب اسلامي رقم خواهد خورد.

مدیر مسئول موسسه  مطالعات تمدن اسلام (متا) تصریح کرد: جمهوری اسلامي در تعامل با تمدن غرب، به الگوهایی همچون، طرد کامل غرب، پذيرش کامل غرب، گزينش و انتخاب که در تجربه بسياری از کشورهاي اسلامي از جمله بسياري از بخش‌هاي مديريتي جمهوری اسلامي در چند دهه اخير تجربه شده است و در نهايت الگوی تصرف که در رفتار اجتماعي برخي از عالمان شيعي از جمله حضرت امام (ره) قابل تبيين است.

به اعتقاد این پژوهشگر، الگوی تصرف، تنها نسخه ممکن و واقعي، پيش روی مديران جمهوری اسلامي بوده و تمامی نسخه‌های ديگر، يا امکان تحقق عيني ندارد و يا مستقيم و غيرمستقيم موجب استحاله فرهنگ اسلامي در تمدن غربي خواهد شد.

وی بیان کرد: تصرف به معنای تعامل فعال و اثرگذار با ديگر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است. چنين تعاملي موجب حضور بسياري از عناصر و ساختارهای ديگر فرهنگ‌ها در تمدن بومي خواهد شد؛ اما بايد توجه داشت که اين عناصر، ديگر ظرفيت گذشته خود را نداشته و از صورت يک مقوله فرهنگي به يک شيء و ابزار تقليل يافته و هويت آن تغيير کرده است.

متولی امامی خاطر نشان کرد: تمدن مبتني بر تصرف، هيچ‌گاه مانند يک تمدن تأسيسي ناب و خالص نخواهد بود و تأسيس تمدن اسلامي تراز اسلام و فارغ از همه فرهنگ‌ها، تنها در عصر ظهور امام عصر (عجل الله تعالي فرجه) ممکن خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *